Datum posljednjeg ažuriranja: 24. februar 2023. godine
Uvod
Da bi blog Sociološka perspektiva funkcionisao onako kako smo zamislili, ponekad je neophodno da zabilježimo određene podatke o našim posjetiocima. Uopšteno govoreći, informacije koje se bilježe na bilo kojoj internet stranici, pa tako i na ovom blogu, obično imaju neka od tri navedena oblika:
- Informacije koje posjetioci predaju direktno, poput informacija koje morate unijeti ukoliko želite da ostavite komentar na jednu ili više objava na našem blogu
- Informacije koje nam automatski šalje pretraživač Vašeg računara ili drugog uređaja kada posjetite naš blog, poput informacija o tome koji internet pretraživač koristite i iz koje države dolazite
- Informacije o tome kako koristite naš blog, poput toga koje stranice posjećujete i na koje ste ‘izlazne’ linkove kliknuli
Ova Politika privatnosti zapravo utvrđuje detalje o tome koje informacije o posjetiocima se bilježe na našem blogu, o tome u koju svrhu se date informacije prikupljaju i način na koji se štite.
Ključne definicije
Politika privatnosti Sociološke perspektive se zasniva na uslovima koje koristi evropsko zakonodavstvo za donošenje Opšte uredbe o zaštiti podataka. Naša izjava o politici privatnosti i zaštiti podataka bi trebala biti čitljiva i razumljiva za široku javnosti, te u cilju osiguranja istog ispod ističemo najznačajnije termine kojim ćemo se u ovoj Politici privatnosti koristiti.
- Lični podaci
Pod ličnim podacima podrazumijevajmo sve podatke koji se odnose na identifikovanu ili prepoznatljivu fizičku osobu (u daljem tekstu Subjekt ili Subjekt podataka). Identifikovana fizička osoba je ona koja se može direktno ili indirektno identifikovati, posebno kroz pozivanje na identifikator kao što je ime, identifikacioni broj, podatke o lokaciji, online identifikatore ili druge činioce specifične za fizički, fiziološki, genetski, mentalni, ekonomski, kulturni ili društveni identitet te fizičke osobe.
- Subjekt podataka
Subjekt podataka je svaka fizička osoba identifikovana ili prepoznatljiva, čije lične podatke obrađuje kontrolor odgovoran za obradu.
- Obrada
Obrada je svaka radnja ili skup postupaka koji se obavljaju nad ličnim podacima ili skupovima ličnih podataka, bilo da se radi o automatizovanim sredstvima, kao što su prikupljanje, snimanje, organizacija, strukturisanje, pohrana, prilagođavanje ili izmjena, pretraživanje, objavljivanje prijenosom, širenjem ili na drugi način stavljanjem na raspolaganje, ispravljanje, ograničavanje, brisanje ili uništenje ličnih podataka
- Ograničenje obrade podataka
Ograničenje obrade podataka označava pohranjene lične podatke s ciljem ograničavanja njihove obrade u budućnosti.
- Profilisanje
Profilisanje označava bilo koji oblik automatizovane obrade ličnih podataka koja se sastoji od korištenja ličnih podataka za procjenu određenih ličnih aspekata koji se odnose na fizičku osobu, posebno za analizu ili predviđanje aspekata koji se odnose na radno mjesto fizičke osobe na poslu, ekonomskoj situaciji, zdravlju, ličnim preferencijama, interesima, pouzdanosti, ponašanja, lokacije ili kretanja.
- Pseudonimizacija
Pseudonimizacija je obrada ličnih podataka na takav način da se lični podaci više ne mogu pripisati određenom predmetu podataka bez korištenja dodatnih informacija, pod uslovom da se takve dodatne informacije vode odvojeno i podliježu tehničkim i organizacijskim mjerama kako bi se osiguralo da se lični podaci ne pripisuju identifikovanoj ili prepoznatljivoj fizičkoj osobi.
- Kontrolor ili osoba odgovorna za obradu podataka
Kontrolor ili osoba odgovorna za obradu podataka je fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo koje samo ili zajedno s drugima određuje svrhu i sredstva obrade ličnih podataka; ako je svrha i sredstvo takve obrade određena zakonom Evropske Unije ili zakonom države članice.
- Procesor
Procesor je fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo koje obrađuje lične podatke u ime kontrolora.
- Primatelj
Primatelj je fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo kojem se otkrivaju osobni podaci, bez obzira na to jesu li treća strana ili ne. Međutim, javne vlasti koje mogu primiti osobne podatke u okviru određenog ispitivanja u skladu s pravom Unije ili države članice ne smatraju se primateljima; obrada takvih podataka od strane tih javnih tijela mora biti u skladu s važećim pravilima o zaštiti podataka u skladu s namjenom obrade.
- Treća strana
Treća strana je fizička ili pravna osoba, javni organ, agencija ili tijelo koje nije predmet Subjekta: kontrolor, procesor ili osoba koja je pod direktnim nadzorom kontrolora ili osoba koja obrađuje lične podatke, a ovlaštena je za obradu ličnih podataka.
- Saglasnost
Saglasnost Subjekta o korištenju ili obradi podataka je svaka slobodno dana, specifično definisana , informativno i nedvosmisleno naznačena želja Subjekta, gdje subjekt, izjavom ili jasnim potvrdnim radnjama, označava saglasnost s obradom ličnih podataka koji se odnose na njega ili nju.
Naziv i kontakt podaci kontrolora
Kontrolor podataka za blog Sociološka perspektiva, a u svrhu Opšte odredbe o zaštiti podataka (GDPR) EU i ostalih zakona o zaštiti podataka koji se primjenjuju u državama EU jeste:
Miodrag Jovanović
Vlasnik i administrator bloga “Sociološka perspektiva“
Internet stranica: www.socioloskaperspektiva.net
E-mail adresa: miodrag.jovanovic1992@socioloskaperspektiva.net
Kada kažemo “Mi”, mislimo zapravo na blog “Sociološka perspektiva” koji se bavi kreiranjem tekstualnog i audovizuelnog sadržaja iz oblasti sociologije, kao i njegovog vlasnika i administratora (ili administratore u budućnosti).
U pogledu Vašeg korištenja našeg bloga, Mi – blog Sociološka perspektiva, tj. njegov vlasnik i administrator(i) djelujemo u svojstvu kontrolora podataka, te nam se možete obratiti ukoliko imate bilo kakva pitanja u vezi sa informacijama koje se prikupljaju i obrađuju na našem blogu.
Šta je i čemu služi Politika privatnosti?
S obzirom da gotovo bilo koja postojeća internet stranica zbog sopstvenog funkcionisanja mora prikupljati manju ili veću količinu informacija o sopstvenim posjetiocima (uključujući tu i osjetljive lične podatke) ili instalirati kolačiće na njihove uređaje (o čemu će biti riječi nešto kasnije), zakonski je obavezujuće za takve internet stranice da sadrže i Politiku privatnosti (u daljem tekstu: Politika privatnosti ili Politika).
Kao što je gore navedeno, Politika privatnosti služi tome da Vam na detaljan način objasnimo koje informacije se bilježe od strane našeg bloga, u koju svrhu se iste prikupljaju, kako ih štitimo, ali i da Vam objasnimo koliko dugo ih čuvamo i koja su Vaša prava u vezi sa raspolaganjem i brisanjem datih informacija. Ova Politika je usklađena sa Opštom uredbom o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR) izdatom od strane Evropske Unije 2016. godine, kao i sa ePrivacy direktivom.
Molimo, pročitajte ovu Politiku privatnosti kako biste razumjeli kako se odnosimo prema Vašim ličnim podacima. Ova izjava se može mijenjati, pa preporučujemo da je povremeno provjerite. Davanjem svojih ličnih podataka i prihvatanjem Politike potvrđujete da ste saglasni da se Vaši podaci koriste na način opisan na ovoj stranici. Ukoliko se Politika promijeni, izmjenjeni tekst ćemo objaviti na ovoj stranici. Kontinuiranom upotrebom ovog sajta, kao i davanjem svojih podataka prilikom online kontakta potvrđujete da ste saglasni i sa izmjenama Politike.
Zbog dužine teksta, informacije koje Vam pružamo o Politici privatnosti Sociološke perspektive smo podijelili na nekoliko podnaslova:
- Koje lične podatke o Vama prikupljamo?
- Druge vrste informacija koje prikupljamo o Vama
- U koje svrhe lične podatke prikupljamo i obrađujemo
- U koje svrhe prikupljamo i obrađujemo ostale podatke
- Koliko dugo zadržavamo Vaše lične podatke i druge informacije
- Politika kolačića
- Koji kolačići su prisutni na Sociološkoj perspektivi i koliko dugo ih čuvamo?
- Kontrolisanje/izbor željenih kolačića
- Načini na koje Blog nastoji da zaštiti Vaše lične podatke i druge informacije
- Vaša prava u vezi sa Vašim ličnim podacima i kolačićima koji se čuvaju na našoj stranic
- Moguće izmjene Politike privatnosti i Politike kolačića
1. Koje lične podatke o Vama prikupljamo?
Kada kažemo “Lični podaci”, tu mislimo na sve one podatke koje nam ostavljate prilikom posjete Blogu, komentarisanja objava ili kontakta sa vlasnikom ili administratorima Bloga, a koje nam omogućuju da Vas direktno identifikujemo:
- Ime i prezime
- Korisničko ime
- E-mail adresa
2. Druge vrste informacija koje o Vama prikupljamo
Pristupanjem Blogu, nužno je da ostavite i druge vrste informacija o Vama ili Vašim uređajima, koje se ne smatraju ličnim podacima jer nam ne omogućuju da Vas direktno identifikujemo. Međutim, s ciljem potpune transparentnosti, navešćemo i ovu vrstu podataka, kao i način na koji se isti sakupljaju i upotrebljavaju:
- Javna IP adresa
- Vebsajt
- Država iz koje ste nas posjetili
- Druge informacije u vezi sa Vašom aktivnošću na Blogu i načinom na koji ste do Bloga došli
3. U koje svrhe lične podatke prikupljamo i obrađujemo
Gorenavedeni lični podaci (iz podnaslova “1.” i vebsajt), se čuvaju na našem Blogu isključivo ukoliko se odlučite da ostavite komentar na jednu ili više objava na Blogu. Ukoliko odlučite da nas kontaktirate preko jedne ili više kontakt opcija, imaćemo pristup gorenavedenim podacima, ali ih nećemo čuvati na našem Blogu.
Navedeni lični podaci su potrebni radi:
- Omogućavanja ostavljanja komentara na objave*
- Razlikovanja učesnika u komunikaciji, kako u komentarima tako i u direktnom kontaktu sa vlasnikom/administratorima Bloga
- Sprječavanja zloupotreba internet prostora, što uključuje i blokiranje komentara koji krše Opšte uslove korišćenja Bloga i relevantne zakonske propise
Vaše lične podatke, kao i podatke u vezi ostavljenih komentara, možemo otkriti ili podijeliti sa određenim državnim organima ako se to od nas zahtijeva na osnovu zakona. Takođe, iste možemo otkriti i na osnovu pisane, sudske ili druge odluke državnog organa kojom se na osnovu relevantnih propisa može omogućiti uvid u Lične podatke.
*Radi ostavljanja komentara ispod objava ili prilikom direktnog kontakta sa vlasnicima/administratorima bloga, uopšte nije neophodno koristiti pravo ili puno ime i prezime. Korisničko ime u komentarima ili ime (izmišljeno ili stvarno) koje je povezano sa e-mail nalogom je sasvim dovoljno.
4. U koje svrhe prikupljamo i obrađujemo ostale podatke
Informacije iz podnaslova “2.” se prikupljaju automatski od strane naših analitičkih programa (poput Jetpack dodatka za WordPress internet stranice) onog trenutka kada pristupite Blogu ili kada ostavite komentar. Kao što je navedeno, ove informacije nam ne omogućuju da Vas identifikujemo direktno, a u njih spadaju:
- Javna IP adresa
- Država iz koje ste pristupili Blogu
- Drugi podaci u vezi sa Vašom aktivnošću na Blogu
- Internet pretraživači koji su korišteni za pronalaženje Bloga
- Izrazi korišteni za pronalaženje Bloga
- Tzv. refereri tj. izvori preko kojih je pristup Blogu izvršen (npr. Facebook ili dr. društvene mreže)
- Stranice/objave koje su posjetioci Bloga posjetili
- Linkovi koje su posjetioci na Blogu otvorili
- Video ili audio snimci koje su posjetioci na Blogu “pokrenuli”
- Broj posjetilaca u različitim vremenskim periodima
Kao prvo, uvid u javnu IP adresu Blog ima isključivo ukoliko ostavite komentar na neku od objava na našem Blogu. Javna IP adresa jeste IP adresa koju Vaš internet provajder (npr. SBB, Mts, Yettel) dodjeljuje Vašem internet modemu i nju dijele svi uređaji koji su priključeni na Vaš internet modem. Drugim riječima, pristup pojedinačnim uređajima nemamo, ali kao i bilo koja druga internet stranica, uvid u javnu IP adresu Vašeg modema imamo. Ono što je ovdje bitno jeste da Blog kao ni bilo koja druga internet stranica koja ima uvid u javnu IP adresu Vašeg modema, ne može da Vas preko javne IP adrese direktno identifikuje.
Ostale gorenavedene informacije se koriste isključivo u statističke i analitičke svrhe. One nam omogućavaju da utvrdimo:
- Koliko je blog relevantan
- Koje su teme čitaocima najinteresantnije
- Iz kojih regiona najčešće čitaoci dolaze
- Na koji način nas čitaoci pronalaze
Na osnovu toga, u stanju smo da učinimo Blog još relevantnijim u polju sociologije i još interesantnijim za čitalačku publiku. Pored toga, u stanju smo da poboljšamo vidljivost Bloga u različitim internet pretraživačima (kroz tzv. tehnike optimizacije internet pretraživača/SEO tehnike) i na različitim društvenim mrežama, poput Facebooka, Linkedina i Twittera.
Međutim, ono što je za Vas kao čitaoce najbitnije – sve navedene informacije nije moguće povezati direktno sa ličnim identitetom pojedinačnih posjetilaca Bloga jer ih dobijamo u statističkom obliku. Drugim riječima, znamo koliko posjetilaca smo imali iz Njemačke, Srbije ili Rusije; koliko Vas je otvorilo jedan, a koliko neki drugi tekst; koliko je posjetilaca otvorilo određenu objavu preko Facebooka ili koliko je posjetilaca otvorilo određeni link, ali ne i ko su te osobe (imenom i prezimenom, korisničkim imenom ili E-mail adresom).
5. Koliko dugo zadržavamo Vaše lične podatke i druge informacije
Podaci koje dobijamo ostavljanjem komentara
- Korisničko ime
- E-mail adresa
- Vebsajt
- Javna IP adresa
Kada čitaoci ostave komentar na našem Blogu (ukoliko je komentar odobren od strane administratora), čuvamo podatke koji su unijeti u formular. Pored toga, biće sačuvana i javna IP adresa. Ovi podaci se čuvaju sve dok se Vi kao korisnik ne odlučite da (iz bilo kojeg razloga) pošaljete zahtjev za brisanje komentara; ili dok se naknadno ne utvrdi da komentar krši Uslove korišćenja Bloga ili dok vlasnik Bloga ne odluči da trajno obriše Blog i sav sadržaj na njemu.
Na ovaj način možemo automatski prepoznati i odobriti naknadne komentare umjesto da ih držimo u redu za moderiranje.
6. Politika kolačića
Korišćenjem našeg Bloga saglasni ste da možemo da sačuvamo kolačiće i IP adrese i da im pristupimo, da koristimo druge metode za prikupljanje podataka o korišćenju Bloga i poboljšamo Vaše iskustvo na mreži. Usljed nedavnih promjena u zakonu, sve internet stranice kojima se može pristupati sa teritorije Evropske Unije moraju da dobiju pristanak za korišćenje ili čuvanje kolačića (ili sličnih tehnologija) na Vašim računarima i drugim uređajima. Ova Politika kolačića pruža Vam jasne i relevantne informacije o kolačićima koje koristimo i o razlozima za njihovo korišćenje.
Šta su to kolačići?
Kolačići su mali blokovi podataka pohranjeni u tekstualnim datotekama, koje internet serveri kreiraju i čuvaju na Vašim računarima ili drugim uređajima kada se internet stranice učitavaju u pretraživač. Kolačići se koriste naširoko da bi “zapamtili” Vas kao internet korisnika i Vaše preferirane postavke, bilo da je riječ o jednokratnim kolačićima (tzv. kolačićima sesije) ili tzv. perzistentnim kolačićima (tj. kolačićima koji se čuvaju određeno vrijeme, te ih nije potrebno dodatno odobravati tokom ponovljenih posjeta nekoj stranici).
Oni osiguravaju dosljedno i efikasno iskustvo za korisnike interneta tj. posjetioce različitih internet stranica, obavljajući osnovne i napredne funkcije poput omogućavanja korisnicima da se registruju i ostanu prijavljeni tokom dužeg vremena, “pamteći” korisničke podatke i lozinke. Pored kolačića sesije i perzistentnih kolačića, razlikujemo i kolačiće “prve strane” tj. kolačića koje postavlja stranica koju posjećujete (u ovom slučaju Blog/Sociološka perspektiva) i “kolačiće treće strane” tj. kolačića koje na Vaše uređaje pohranjuju druge internet stranice koje djeluju na internet stranici koju posjećujete, poput različitih oglašivača, analitičkih dodataka ili aplikacija koje se bave reprodukcijom audiovizuelnog sadržaja (recimo, Youtube).
Kolačići mogu biti a) jednokratni/kolačići sesije (eng. session cookies) i trajni (eng. persistent cookies); b) neophodni i ostali i c) kolačići prve i treće strane.
A) Kolačići sesije i trajući kolačići
Kolačići sesije su kolačići koji traju jednu sesiju. Sesija počinje kada pokrenete internet stranicu ili internet aplikaciju i završava se kada napustite internet stranicu ili zatvorite prozor internet pretraživača. Kolačići sesije sadrže informacije koje su pohranjene na privremenoj memorijskoj lokaciji koja se briše nakon završetka sesije. Za razliku od drugih kolačića, kolačići sesije se nikada ne pohranjuju na Vašem uređaju. Stoga su poznati i kao prolazni kolačići, netrajni kolačići ili privremeni kolačići.
Trajući kolačići pohranjuju se na tvrdom disku korisnika dok ne istekne ili dok korisnik ne izbriše kolačić. Ovi kolačići ostaju na uređaju korisnika čak i nakon što zatvore internet pretraživač.
B) Strogo neophodni kolačići i nepotrebni/ostali kolačići
Strogo neophodni kolačići su vrsta kolačića koje internet stranica koristi za ispravno funkcionisanje. Bez ovih kolačića bi funkcionisanje internet stranica bilo nemoguće. Ova vrsta kolačića ne prikuplja nikakve lične podatke o Vama i ne prati Vaše navike pregledavanja.
Osim strogo neophodnih ili esencijalnih kolačića, drugi tipovi kolačića poznati su kao nepotrebni, nebitni ili ostali kolačići. Ovi kolačići nisu potrebni za internet stranicu radi njene osnovne funkcionalnosti. Ako su ovi kolačići onemogućeni, internet stranica će i dalje raditi nesmetano i korisnik može pristupiti njenim uslugama. U ostale kolačiće ubrajamo: funkcionalne, analitičke, kolačiće za performanse i marketing kolačiće.
- Funkcionalni kolačići omogućavaju našem internet stranicama da pamte odabire i podešavanja koje ste napravili tokom prošlih posjeta. Na primjer, pamćenje promjena podešavanja jezika ili čak i same preferencije kolačića poput odbacivanja svih ne-neophodnih kolačića ili prihvatanja pojedinačnih kolačića. Također se mogu koristiti kako bi se omogućilo trećim stranama da pruže alate za društveno dijeljenje i da zapamte Vaše željene preference prilikom dijeljenja.
- Kolačići za performanse (ili statistički kolačići) omogućavaju internet stranicama da zapamte korisnike kako bi mogli pružiti poboljšano korisničko iskustvo. Ovi kolačići omogućavaju internet stranicama prikupljanje anonimnih informacija o tome kako posjetitelji koriste internet stranicu, tipovima stranica koje posjećujete i problemima u korisničkom iskustvu na stranici, kako bi ocijenili učinak internet stranice. Ove informacije se zatim koriste za poboljšanje načina rada sajta, kao i za razumevanje interesa i motivacije korisnika da obezbede efikasnu komunikaciju i isporuku proizvoda ili usluga. Ovi kolačići ne prikupljaju podatke koji identifikuju posjetitelja. Sve informacije koje prikupljaju ovi kolačići su anonimne. Koriste se samo za poboljšanje funkcionisanja internet stranice.
- Analitički kolačići se koriste za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s internet stranicom. Ovi kolačići se koriste za prikupljanje podataka o broju posetilaca, stopi pojsete početne stranice, porijeklu posjetitelja itd. Kolačići Google Analytics (GA) jedan su od najčešćih analitičkih kolačića koje postavljaju internet stranice. GA kolačići prikupljaju anonimne informacije, uključujući broj posjetitelja stranice, broj jedinstvenih posjetitelja, lokaciju posjetitelja, stranice preko kojih su posjetitelji pristupili nekoj drugoj stranici i stranice koje su zatim posjetili.
- Marketinške kolačiće (kolačiće za ciljanje ili kolačiće za praćenje) koriste internet stranice za praćenje aktivnosti i ponašanja korisnika na mreži kako bi izgradili profil interesa korisnika i prikazali im relevantne reklame na drugim internet stranicama. Obično je riječ o kolačićima treće strane koje postavljaju reklamne mreže (kao što su Google Ads, Amazon Publisher Services i Media.net) koje koristi određena internet stranica. Ove vrste kolačića su često trajne i obično ih treće strane instaliraju na pretraživač korisnika. Oni ne pohranjuju direktno lične podatke, ali mogu jedinstveno identificirati korisnikov pretraživač, uređaj, lokaciju, navike pregledavanja, postavke pretraživača itd.
C) Kolačići prve strane i kolačići treće strane
Kolačići prve strane (eng. first-party cookies) – kolačići koje izdaje internet stranica na kojoj se nalazite. Ovi kolačići često služe za pravilan rad internet stranice te za pamćenje Vaših preferenci na internet stranici
Kolačići treće strane (eng. third-party cookies) su kolačići koji su postavljeni od strane druge internet stranice ili usluge kao što je npr. YouTube i Facebook. Treće strane često uključuju oglašivače, izdavače i reklamne tehnološke kompanije koje pružaju ciljane oglase i kompanije ili usluge koje pomažu internet stranicama da dodaju elemente trećih strana kao što su chat uživo, dugmad društvenih medija, Google mape itd. Nemamo pristup ni kontrolu nad ovim kolačićima. Trebate se konsultovati sa odgovarajućim politikama privatnosti tih trećih strana. Ako se nalazite u Evropskoj Uniji, možete saznati više o tome kako treće strane koriste ove vrste kolačića na sljedećem linku: http://www.youronlinechoices.eu/.
7. Koji kolačići su prisutni na Sociološkoj perspektivi i koliko dugo ih čuvamo?
Kada posjetite blog “Sociološka perspektiva”, iskočiće Vam pozdravna poruka u kojoj Vas molimo da označite da li prihvatate ili odbijate kolačiće (sve ili pojedinačne) koji se nalaze na našoj stranici.
Ukoliko želite da provjerite šta su kolačići uopšte, kliknite na opciju “Kolačići”, a ukoliko želite da se informišete detaljnije o kojim se kolačićima na Sociološkoj perspektivi radi, morate da kliknete na dugme “Detalji” i da prihvatite ili odbijete pojedinačne vrste kolačića.
8. Kontrolisanje/izbor željenih kolačića
Kolačići su namijenjeni poboljšanju korisničkog iskustva, ali neki korisnici radije postavljaju ograničenja na vrste kolačića koji se mogu pohraniti na njihove računare i/ili druge uređaje.
Prilikom prvog pristupa našem Blogu, u dnu ekrana ćete naići na “oblačić” sa porukom u kojoj Vas obavještavamo da se na Blogu koriste kolačići i sa molbom da ih prihvatite ili odbijete, uz objašnjenje čemu služe različite vrste kolačića. U okviru istog “oblačića” dostupno je dugme “Podešavanja” gdje klikom na isto možete odabrati da odobrite ili odbacite pojedinačne vrste kolačića (osim onih koji su označeni kao “strogo neophodni”).
Čak i nakon prvobitnog odabira postavki u vezi sa kolačićima, naknadno možete izmjeniti svoje preference prostim klikom na lebdeće dugme “Podešavanje_CookieBot” koje se konstantno nalazi u donjem lijevom uglu Vaših uređaja.
Nadalje, i izmjenom postavki vašeg pretraživača, imate izbor da prihvatite sve kolačiće, da budete obaviješteni kada se kolačić postavi ili da odbijete sve kolačiće.
Važno je napomenuti da ćete izgubiti neke funkcije internet stranice/stranica ako odlučite ograničiti ili onemogućiti određene kolačiće.
9. S kim dijelimo Vaše lične podatke i informacije?
Sociološka perspektiva se strogo pridržava principa “podaci samo onome ko zaista mora da zna” za sve podatke kojima imamo pristup. Jedini pojedinci ili organizacije koji imaju pristup ličnim podacima i drugim informacijama jesu:
- Vlasnik i administrator(i) Sociološke perspektive (u ovom trenutku jedna, gorenavedena, osoba)
- Veb hosting kompanija Ionos (ionos.de) na čijim serverima se Sociološka perspektiva nalazi
- Automattic Inc. (Politika privatnosti) koja je vlasnik WordPress-a (preko kojeg smo našu internet stranicu kreirali) i plugin-a Jetpack. Ova kompanija ima pristup statističkim podacima u vezi sa načinom na koje se WordPress stranice upotrebljavaju, uključujući i javne IP adrese, što su sve informacije putem kojih se ne može utvrditi identitet posjetilaca našeg bloga.
9. Načini na koje Blog nastoji da zaštiti Vaše lične podatke i druge informacije
Vlasnicima i administratorima Bloga je izuzetno stalo do sigurnosti i zaštite podataka posjetilaca Bloga.
Iz ovog razloga, vodimo se principom minimizacije neophodnih podataka i minimizacijom instaliranih dodataka/pluginova na našim stranicama. Na ovaj način, trudimo se da ograničimo djelovanje “trećih strana” na našem Blogu tj. aktiviranje njihovih kolačića na istom.
Blog se obavezuje da neće svojevoljno predavati Vaše podatke bilo kojim fizičkim ili pravnim licima bez Vaše saglasnosti, osim u slučajevima kada je na to zakonski obavezan, ali i tada isključivo u slučajevima koji su u skladu sa aktuelnim zakonskim odredbama u pogledu dijeljenja ličnih podataka.
Sigurnost Vaših podataka Blog nadalje nastoje zaštiti kroz instaliranje tzv. SSL sertifikata na našem Blogu, koji služe pružanju privatnosti, sigurnosti i integriteta podataka vlasnika i posjetilaca Bloga. Podaci i informacije koje se razmjenjuju na internet stranicama sa instaliranim SSL sertiikatima su šifrovani tako da im samo namijenjeni primalac informacija može pristupiti. Blog se obavezuje da će SSL sertifikate držati redovno ažuriranim.
Preko Jetpack plugina, na Blogu je instalirana i zaštita od tzv. Brute Force napada koji imaju za cilj neovlašteno preuzimanje kontrole nad administratorskim pristupom Blogu.
Blog se obavezuje da će, u skladu sa mogućnostima, proširivati sigurnosni paket i sigurnosne procedure koje već postoje na Blogu.
10. Vaša prava u vezi sa Vašim ličnim podacima i kolačićima koji se čuvaju na našoj stranici
a) Pravo potvrde
Svaki Subjekt ima pravo zatražiti od kontrolora potvrdu da li se o njemu obrađuju ili ne obrađuju lični podaci. Ako Subjekt podataka želi iskoristiti ovo pravo potvrde, on može u bilo kojem trenutku kontaktirati kontrolora.
b) Pravo pristupa
Svaki Subjekt podataka ima pravo zatražiti od kontrolora informacije o njegovim ili njezinim ličnim podacima koji su pohranjeni u bilo kojem trenutku i kopiju tih podataka. Nadalje, evropske direktive i propisi dodjeljuju Subjektu pravo pristupa sljedećim informacijama:
- svrha obrade podataka;
- kategorije ličnih podataka;
- primaoci ili kategorija primalaca kojima su ili će biti otkriveni lični podaci, posebno primaoci u trećim zemljama ili međunarodnim organizacijama;
- gdje je to moguće, predviđeni period tokom kojeg će se pohraniti lični podaci ili, ako nije moguće, kriterijumi koji se koriste za utvrđivanje tog perioda;
- postojanje prava traženja ispravke ili brisanja ličnih podataka od strane kontrolora ili ograničenja obrade ličnih podataka koji se odnose na nosioca – podataka ili prigovora takvoj obradi;
- postojanje prava na podnošenje žalbe nadzornom tijelu;
- gdje lični podaci nisu prikupljeni od strane nosioca podataka, sve dostupne informacije o njihovom izvoru;
- postojanje automatizovanog donošenja odluka, uključujući profilisanje iz članka 22. stavaka 1. i 4. GDPR-a i, barem u tim slučajevima, značajne informacije o logici koja je uključena, kao i značaj i predviđene posljedice takve obrade za nosioca podataka.
Nadalje, Subjekt podataka ima pravo dobiti informacije o tome prenose li se lični podaci u treću zemlju ili međunarodnu organizaciju. Ako je to slučaj, nosilac podataka ima pravo biti obaviješten o odgovarajućim zaštitnim sredstvima koji se odnose na prijenos.
Ako subjekt podataka želi iskoristiti ovo pravo pristupa, on može u bilo kojem trenutku kontaktirati kontrolora.
c) Pravo na ispravku
Svaki subjekt podataka ima pravo prema evropskom zakonu zahtijevati od kontrolora ispravku netačnih ličnih podataka o njemu. Subjekt podataka ima pravo na popunjavanje nepotpunih ličnih podataka, uključujući i dodatne ispravke.
Ako subjekt podataka želi iskoristiti ovo pravo na ispravku, on može u bilo kojem trenutku kontaktirati kontrolora.
d) Pravo na brisanje (Pravo na zaborav)
Svaki subjekt podataka ima pravo zatražiti od kontrolora bez nepotrebnog odgađanja brisanje ličnih podataka koji se odnose na njega, a kontrolor je dužan obrisati lične podatke Subjekta bez odgađanja ako vrijedi jedan od sljedećih razloga:
- Lični podaci više nisu potrebni u odnosu na svrhu za koju su prikupljeni ili na drugi način obrađeni.
- Subjekt podataka povlači pristanak na kojem se ta obrada zasniva prema članku 6. stavu 1. GDPR-a ili tački (a) članka 9. stavka 2. GDPR-a.
- Lični podaci su nezakonito obrađeni.
- Lični podaci se moraju izbrisati radi poštovanja zakonske obveze po zakonu Unije ili države članice.
- Lični podaci prikupljeni su u vezi s ponudom usluga informacijskog društva iz članka 8. stavka 1. GDPR-a
Ako se radi o jednom od gore navedenih razloga, a podnositelj zahtjeva želi zatražiti brisanje ličnih podataka koje je Sociološka perspektiva pohranila, on ili ona mogu u bilo kojem trenutku kontaktirati kontrolora. Vlasnik ili administrator Sociološke perspektive odmah će se pobrinuti da se zahtjev za brisanjem ispuni.
Ako je kontrolor javno objavio lične podatke i dužan je brisati lične podatke u skladu sa člankom 17. stavom 1., kontrolor, uzimajući u obzir dostupnu tehnologiju i troškove sprovođenja, poduzima razumne korake, uključujući tehničke mjere, kako bi obavijestio druge kontrolore koji obrađuju lične podatke koje je podnositelj zahtjeva zatražio od tih kontrolora da brišu sve veze, kopiranje ili replikaciju tih ličnih podataka, sve dok obrada nije potrebna.
e) Pravo ograničenja obrade
Svaki Subjekt podataka ima pravo da evropski zakonodavac pribavi od kontrolora ograničenje obrade ako se primjenjuje jedno od sljedećeg:
- Tačnost ličnih podataka pobija se od strane nositelja podataka za period koje omogućuje kontroloru da provjeri tačnost ličnih podataka.
- Obrada je nezakonita, a nositelj podataka se protivi brisanju ličnih podataka i zahtjeva ograničenje njihove upotrebe.
- Upravitelj više ne zahtijeva ličnih podatke u svrhu obrade, ali ih podnositelj zahtjeva traži za uspostavljanje, izvršavanje ili odbranu pravnih zahtjeva.
- Subjekt podataka je prigovorio obradi u skladu s člankom 21. (1) GDPR-a, u toku provjere jesu li legitimni razlozi kontrolora nadjačali one podnositelja podataka.
Ako se jedan od gore navedenih uslova ispuni, a subjekt podataka želi zatražiti ograničenje obrade ličnih podataka koje je Sociološka perspektiva pohranila , on može u bilo kojem trenutku kontaktirati vlasnika ili administratore Sociološke perspektive kao kontrolore podataka, koji će u najkraće moguće vrijeme organizovati ograničenje obrade ličnih podataka.
f) Pravo na prijenos podataka
Svaki Subjekt podataka ima pravo znati koje lične podatke o njemu kontrolor daje na uvid drugom kontroloru, pod uvjetom da se obrada zasniva na saglasnosti iz članka 6. stava 1. tačke (a) GDPR ili tačke (a) članka 9. stava 2. GDPR-a ili na temelju ugovora iz članka 6. stava 1. tačke (b) članka GDPR-a.
Nadalje, u ostvarivanju njegovog prava na prenosivost podataka u skladu sa člankom 20. stavom 1. GDPR-a, nositelj podataka ima pravo da se lični podaci izravno prenesu od jednog kontrolora do drugog, gdje je to tehnički izvedivo, te kada to čini da ne utiče nepovoljno na prava i slobode drugih.
Da bi se ostvarilo pravo na prenosivost podataka, Subjekt podataka može u bilo kojem trenutku kontaktirati vlasnike i administratore Sociološke perspektive.
g) Pravo na prigovor
Svaki subjekt podataka ima pravo iz bilo kojeg razloga na prigovor, s obzirom na njegovu ili njenu specifičnu situaciju, te ima pravo u bilo koje vrijeme pristupiti obradi ličnih podataka koji se odnose na njega ili nju. Ovo se zasniva na tačkama (e) ili (f) članka 6. stava 1. GDPR-a. To se takođe odnosi na profilisanje na osnovu tih odredbi.
Ako Sociološka perspektiva obrađuje lične podatke u svrhu direktnog marketinga, Subjekt podataka ima pravo prigovoriti u bilo kojem trenutku na obradu takvih ličnih podataka o njemu. Ako se Subjekt protivi korištenju njegovih ličnih podataka u marketinške svrhe, Sociološka perspektiva ih više neće koristiti u tu svrhu.
Takođe, Subjekt ima pravo, iz razloga koji se odnose na njegovu ili njenu specifičnu situaciju, prigovoriti obradi osobnih podataka o njemu od strane Sociološke perspektive u svrhu naučnog ili istorijskog istraživanja ili u statističke svrhe u skladu sa člankom 89 stavom 1. GDPR-a, osim ako je obrada neophodna za obavljanje zadataka iz sfere javnog interesa.
Da bi ostvario pravo na prigovor, Subjekt podataka može se obratitivlasnicima i administratorima Sociološke perspektive. Osim toga, Subjekt podataka je slobodan u kontekstu korištenja usluga informacionog društva, i bez obzira na Direktivu 2002/58 / EZ, da koristi svoje pravo na prigovor automatskim sredstvima koristeći tehničke specifikacije.
h) Automatizovano individualno donošenje odluka, uključujući profilisanje
Svaki subjekt podataka ima pravo da ne bude podvrgnut odluci koja se temelji isključivo na automatizovanoj obradi, uključujući profilisanje sve dok odluka (1) nije nužna za sklapanje ili izvršavanje ugovora između nositelja podataka i kontrolora podataka, ili (2) nije ovlašten zakonom Unije ili države članice kojoj je taj Subjekt podvrgnut i koji takođe propisuje preduzimanje odgovarajućih mjera za zaštitu prava, sloboda i legitimnih interesa predmeta Subjekta, ili (3) se ne temelji na eksplicitnom pristanku nositelja podataka.
Ako je odluka (1) potrebna za ugovaranje ili izvršavanje ugovora između nositelja podataka i kontrolora podataka, ili se (2) temelji se na eksplicitnom pristanku Subjekta podataka, Sociološka perspektiva će provoditi odgovarajuće mjere zaštite prava, sloboda i legitimnih interesa Subjekta, te će omogućiti pravo intervencije od strane kontrolora, da izrazi svoje stajalište ili ospori odluku.
Ako Subjekt podataka želi ostvariti prava koja se tiču automatizovanog individualnog odlučivanja, on ili ona mogu u bilo kojem trenutku kontaktirati vlasnike ili administratore Sociološke perspektive.
i) Pravo na povlačenje suglasnosti za zaštitu podataka
Svaki Subjekt ima pravo na povlačenje svog pristanka na obradu svojih ličnih podataka u bilo kojem trenutku.
Ako Subjekt podataka želi ostvariti pravo na povlačenje saglasnosti, on može u bilo kojem trenutku kontaktirati vlasnike ili administratore Sociološke perspektive.
Sve Vaše brige ili pitanja u vezi sa prikupljanjem i obradom podataka možete proslijediti na sljedeću kontakt adresu:
Miodrag Jovanović, kontrolor podataka
miodrag.jovanovic1992@socioloskaperspektiva.net
11. Moguće izmjene Politike privatnosti i Politike kolačića
Blog zadržava pravo na moguće izmjene ove Politike privatnosti i Politike kolačića, a u skladu sa Opštom odredbom o zaštiti podataka (GDPR) i ePrivacy direktivom.
Sva moguća ažuriranja Politike privatnosti i Politike kolačića će biti objavljena na ovoj stranici, sa jasno naznačenim datumom ažuriranja na vrhu i u podnožju stranice.
Ukoliko uočite bilo kakvu grešku u vezi sa ažuriranjem, molimo Vas da nam ukažete na istu.
Takođe Vas molimo da s vremena na vrijeme posjetite ovu stranicu radi ličnog informisanja u vezi sa našomm Politikom privatnosti i Politikom kolačića.